O Przewodniku Kontakt Reklama Przyjaciele
 Berlin
 Londyn
 Paryż
 Rzym
 Wiedeń
 Amsterdam
 Ateny
 Barcelona
 Bolonia
 Bratysława
 Budapeszt
 Edynburg
 Florencja
 Glasgow
 Helsinki
 Kopenhaga
 Kraków
 Lizbona
 Mediolan
 Monako
 Moskwa
 Oslo
 Oświęcim
 Pompeje
 Praga
 Saloniki
 Sankt Petersburg
 San Marino
 Watykan
 Wenecja
 299
 112
 30
 298
 85
 244
 81
 256
 385
 375
San Marino


Jest to niewielkie państwo (61 km kw.) w Europie Południowej stanowiące enklawę na obszarze Włoch. Jego stolica również nazywa się San Marino, gdzie skupionych jest większość zabytków architektury. Obszar kraju zajmuje płaskowyż w północno-wschodniej czyści Apeninów. Najwyższy szczyt to Monte Titano (750 m n.p.m.).

Atrakcje turystyczne San Marino


Bazylika Świętego


Neoklasyczna bazylika powstała w miejscu starego Kościoła Parafialnego, będącego jednym z najwcześniejszych pomników chrześcijaństwa (nawa główna pochodziła z V-VI wieku nasze ery). Budowa obecnego Kościoła Parafialnego trwała w latach 1826-1838, a konsekrowany został w roku 1855. W 1926 Papież Pius XI podniósł go do rangi Bazyliki Mniejszej.

Nawę główną ozdabiają kolumny korynckie. Na głównym ołtarzu znajduje się statua Świętego Założyciela, autorstwa Tadoliniego. Natomiast pod nim mieszczą się relikwie św. Mario.

Pałac Rządowy


Obiekt został wybudowany według projektu architekta rzymskiego Francesco Azzurii, w latach 1884-1894. Prace prowadzili miejscowi kamieniarze. Fasada pałacu składa się z portyku o trzech łukach gotyckich, którą ozdabiają herby Zamków Republiki San Marino. Po lewej stronie znajduje się dzwonnica zwieńczona krenelażem, udekorowana figurką św. Marino. Rzeźba ta mieści się pomiędzy figurami św. Agaty i św. Leona, a pod nimi umiejscowiony jest zegar.

W przedsionku pałacowym znajdują się herby i płyty nagrobkowe, natomiast na piętrze mieszczą się sale reprezentacyjne: Sala Zebrań i Audiencji (Sala dei Congressi e delle Udienze), Sala Głosowań (sala di Scrutinio) oraz Sala Rady (Sala del Consiglio) wraz z 60 gotyckimi fotelami Doradców. Z pałacowego tarasu można podziwiać imponująca panoramę na miasto.

Wieża Pierwsza


Dokładna data powstania pierwszej wieży nie jest znana. Według legendy została wniesiona w X wieku. Budowla składa się z dwóch pasów murów. Dawniej do wieży można było się dostać za pomocą zwodzonego mostu.

Wewnątrz znajdują się niektóre działa artylerii, dary królów Włoch: Wiktora Emmanuela II i Wiktora Emmanuela III. Są one używane współcześnie do oddawania salw w czasie świąt narodowych. Do końca lat 60-tych w twierdzy znajdowało się więzienie. Obecnie w jej wnętrzu mieści się stała wystawa poświęcona historii fortyfikacji.

Wieża Druga


Druga wieża Cesta nazywana jest również Frattą. Została wybudowana w pierwszej połowie XIII wieku. Na przestrzeni lat była wielokrotnie restaurowana. Ostatnie prace, które przywróciły całej twierdzy jej dawny wygląd były przeprowadzone w 1925 roku. Współcześnie w jej wnętrzu mieści się Muzeum Starej Broni, które posiada eksponaty pochodzące zarówno z okresu średniowiecza, jak i z początków XX wieku.

Wieża Trzecia


Montale zbudowana jest na planie pięciokąt. Prowadzi do niej jedna brama położona kilka metrów nad ziemią. Rok jej powstania nie jest znany. Wieża była przystosowana do funkcji strażniczej, aby chronić lewy bok Cesty przed nieoczekiwanymi atakami. Została odrestaurowana w 1743 roku.

Do innych zabytków San Marino należą: Brama św. Franciszka, ogród Liburni i Grota Kuszników.